Nezlomná, nespoutaná a okouzlující FRIDA KAHLO

ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH HODNÝ OBDIVU

Tahle malinká – jen 150 cm vysoká žena s rafinovaným smyslem pro humor a nakažlivým smíchem se stala symbolem SVOBODY ŽEN, ikonou ženských práv, hendikepovaných, homosexuálů a těch, kteří se nevejdou do „předepsaných“ genderových kategorií.

Pokud máte rádi příběhy silných žen, tady jeden je. 👇👇👇

Schválně, kdo z vás „by to dal“? 

👶 6. 7. 1907 se narodila jako 3. dcera Matildě a Guillermovi Kahlovým. Matka záhy otěhotněla, takže Fridě museli najít kojnou a za 11 měsíců se narodila její sestra, nejmladší Cristina – s tou měla Frida nejbližší vztah.

🦵🏽 1913 dostala dětskou obrnu, která postihla pravou dolní končetinu, ta zůstala slabá a hubená – děti jí začaly přezdívat „Frida Dřevěná noha“.

👩‍⚕️ 1922 nastoupila na střední školu a plánovala stát se lékařkou. 

🚌 17. 9. 1925 však měla osudnou nehodu autobusu, která jí na několikrát zlomila páteř, pánev, nohu, žebra, železná tyč projela břichem a způsobila vnitřní zranění. Musela se vzdát snu o lékařství, ale postupně se dostávala k malování. 

👰 21. 8. 1929 si vzala slavného, skoro o 20 let staršího, malíře – muralistu, geniálního a úžasného vypravěče, ale taky nenapravitelného sukničkáře Diega Riveru. Matka to nazvala „sňatkem slona a holubice“. Očekávané nevěry se staly skutečností stejně jako opakovaná ukončená těhotenství. Frida začala ztrácet samu sebe (a nacházet si milence i milenky).

👣 1934 jí museli amputovat dva prsty pravé nohy.

💔 1934 přišla na poměr Diega a Cristiny, zlomilo jí to.

💔 1939 po návratu z Paříže se s ní rozešel jak milenec Nickolas Murray (a krátce na to se oženil), tak po návratu do Mexika požádal o rozvod i Diego. 

🕊️ 1940 se s Diegem znovu vzali – jeden z nejbouřlivějších a nejvášnivějších milostných příběhů tak pokračoval v o něco poklidnějším duchu.

🔪 1950 prodělala četné operace páteře (dohromady snad 30), což vedlo k navýšení dávek morfia i alkoholu.

🦵🏽 1953 amputace pravé nohy pod kolenem.

🛏️ 13.7.1954 ve věku 47 let umírá ve své posteli (zřejmě na plicní embolii).

Za svůj život namalovala cca 150 děl, z toho 1/3 jsou autoportréty. Malířství nikdy nestudovala. Malovala srdcem, porušovala tabu týkající se ženského těla a sexuality, ale taky smrti a sebevraždy. Malování jí pomohlo překonat smutek, bolest i utrpení.  

Na příběhu je vidět, jak se s narůstajícím stresem zmnožují copingové/zvládací strategie hrdinky 👉 noří se víc do práce – maluje, ale taky kouří, pije, roste počet milenců/milenek. 

ZNÁTE TY VAŠE STRATEGIE? 

Je dobré, o nich vědět, bo o čem vím, s tím můžu zacházet. 😉 

VIVA LA VIDA!

S. ❤️ 🩺

 





Facebook Instagram LinkedIn