Kamarádi, útěcha mi v duši raší, zblbneme-li, život bude snažší.

Tolik Jiří Žáček. 

It sounds easy, doesn´t it? 

Pro sichr, KDO JE KDO, malé opáčko (zjednodušeně) 👇👇

PSYCHIATR – absolvent Lékařské fakulty, tzn. mimo jiné i předepisuje léky (mezi ty nejznámější patří můj oblíbený Sigmund Freud, Carl Gustav Jung, u nás například MUDr. Radkin Honzák, Cyril Höschl, Miroslav Plzák nebo Karel Nešpor).

PSYCHOLOG – absolvent Filosofické fakulty, tzn. nepředepisuje léky, víc si povídá (např. prof. PhDr. Zdeněk Matějček, PhDr. Jiřina Prekopová, PhDr. Jan Svoboda).

PSYCHOTERAPEUT – absolvent psychoterapeutického výcviku, může to být psycholog, psychiatr, lékař jiné odbornosti, ale i např. pedagog, ekonom po splnění základních podmínek (moji oblíbení např. Bert Hellinger, nebo Honza Vojtko…). Výcviků je pak celá řada, např. orientované na minulost (analytické směry), přítomnost (Gestalt, KBT). Jejich průnikem s orientací na tělo je např. biosyntéza. Je z čeho si vybírat!! 🆒

PSYCHOSOMATICKÝ LÉKAŘ – absolvent Lékařské fakulty, který už má nějakou základní atestaci, a tu si rozšířil o psychosociální znalosti a dovednosti. Provádí psychosomatickou intervenci – objasňuje a zvědomuje potíže pacienta v psychosociálních souvislostech („Jak šel Váš život dříve než…?“). Může pak doporučit některého kolegu výše nebo metody jejich pracoviště – např. fyzioterapii, masáže, akupunkturu… Seznam atestovaných psychosomatických lékařů. 

A jen pro pořádek: TERAPEUT NIKDY NEPRACUJE VÍC NEŽ KLIENT. Hra na oběť a sebelítost tady neklapne. Proto je tahle parta mezi běžnými pacienty/klienty celkem nepopulární 😁. Přihlásit se na terapii chce totiž odvahu. 💪

Tak tolik k „bláznění“. Už víte, kam jít, když vám nebude dobře na duši? 

Kdo je váš favorit?

S. ❤️🩺

PS: U Freuda na gauči v Příboře. Nápis dole hlásá: „USAĎ SE A ROZJÍMEJ – VSTAŇ A KONEJ.“ 🤗

 

Facebook Instagram LinkedIn