Rodiče a děti

Pamatuje si ještě monádu? ☯️ Jin a jang najdeme všude – v těle, přírodě i páru. Koneckonců každý z nás má v sobě oba principy, které mezi sebou neustále hledají rovnováhu. 😉

A mezi oběma – principy/rodiči – pak osciluje dítě.

JANG reprezentuje mužský princip/prvek. Typický dynamikou, orientací na termíny, výkon. Mužský jazyk končí tečkou, až vykřičníkem na konci věty: „Pch.“, nebo „Je to tak!“. Je náročný, vyžadující, nevcítíví, vymáhající, vymezující, vytvářející hierarchii. Pro dítě obtížný, což je ale dobře, bo ho připravuje na život venku.

JIN jako ženský princip je typický pasivitou, jemností, patří sem všeobjímající laskavost, porozumění, podpora, náruč plná lásky. V mluvě najdete tři tečky na koci věty (…), často „Aha, takhle to je, to jsem nevěděla…“. Dítě ví, že tady se může schovat před světem, dobít baterky.

Ideál je, když se dítě může dle svých potřeb pohybovat od jednoho ke druhému. Pokud je to ale z nějakého důvodu znemožněno a jeden rodič musí zastoupit oba principy, přepíná se. My ženy např. musíme jít víc do jangu, aby malý člověk poslouchal a někam jsme se v rodinném poklusu posunuli. Na tělesné úrovni pak bývají často např. onemocnění štítné žlázy.

Jenže každý má svých 50 % práce. Platí, že můžete být jen tak dobrou matkou, jak dobrý je otec a naopak. 👨‍👩‍👧 Mužský prvek v životě/vývoji dítěte může nahradit pan učitel, trenér, děda, strýc…

Ať je to, jak je to, vždycky je potřeba myslet na to, že jako PARTNEŘI se můžeme rozejít úplně kdykoliv. Ale jako RODIČE se nerozejdeme NIKDY. Proto je důležité nadále pečovat i o tento vztah.

Jednou spolu třeba budete hlídat vnoučata. 😉

S. ❤️🩺

 





Facebook Instagram LinkedIn