„TAK A TEĎ SU Z TOHO ÚPLNĚ VEGETATIVNÍ…“

Hláška, kterou používám, když mě někdo rozhodí. Co se tím snažím říct? 🤔

V našem těle máme 3 NERVOVÉ SYSTÉMY: 

👉 CENTRÁLNÍ – mozek + mícha

👉 PERIFERNÍ – třeba když se bouchnu do brňavky

👉 VEGETATIVNÍ – to je takový ten „hajdalák“, který na nás prozradí, že nejsme „v poho“ – že člověk zčervená, opotí se záda/dlaně/plosky, pořád chodí na záchod před zkouškou/jednáním apod.

Možná trochu otravný, ale bez něho to v těle nejde… 🤦

To právě díky němu srdce tluče, střevo tráví a pohlavní buňky se rozmnožují! 👆

Má 2 složky – SYMPATIKUS – ten nás chystá na boj/útěk a PARASYMPATIKUS – takové to „leháro“. Jak je doba rychlá, jak na nás na všechny dopadá strašně moc informací/úkolů, tak jsme všichni víc v tom sympatiku. Málo odpočíváme v parasympatiku, pak jsme nemocní, nebo, jak my na Valašsku říkáme, „pošůlaní/pohrkaní“.

Proto je tak důležité vnímat své tělo! Kde jsem v nádechu (viz podcast https://rehacare.cz/2022/06/20/videopodcast-o-psychosomaticke-medicine/) nebo při jaké příležitosti přes den zatínám zuby. A pokud takovou situaci chytnu, tak jí zkusit přiřadit jednu z pěti základních emocí: 1️⃣ vztek, 2️⃣ strach, 3️⃣ smutek, 4️⃣ radost, 5️⃣ přemýšlení.

Jde totiž o to, jestli jsem v nádechu/zaťatý – 1x za den – jako, že to jsme všichni, nebo 10x během dopoledne + kde, s kým, při čem… Pak se totiž dá vystopovat stresor, a můžu s tím začít zacházet.

Tak co, už víte, kdy naposledy jste byli vegetativní? 

Jsem jedno velké ucho. 

S. ❤️🩺

PS: příště o tom jak se teda zase poskládat 😉

 

Facebook Instagram LinkedIn