Od 1.1. 2023 nás najdete v centru Zlína -  ve 4.patře lékařského domu Potoky (za Baťou, dole je kavárna KAFÖ).

„Ty jsi ale TUHOŠ…“

Říkávám velmi často svým malým pacientům, které rodiče za mnou přivedou nejčastěji pro bolesti bříška, hlavy či zad. 👩‍⚕️

„Sáhni si na moje „maso“ – nabízím mu k ohmatání svoje předloktí – „a teď na svoje, cítíš ten rozdíl?“ „Jsem strašně tuhý!“ „Jo a není to jen věkem nebo tím, že jsi kluk a já holka“. 

Zvýšené svalové napětí může souviset s ne úplně dobře odžitými emocemi. Učím pacienty vnímat své tělo – kde zůstává v nádechu, při čem má zaťaté zuby – a pokud si takové situace všimne, aby si nabídl/a některou ze základních emocí – vztek, strach, smutek, radost, přemýšlení. 

Nejsou to úplně jednoduché úkoly a chvíli může trvat, než si toho na svém těle všimnete i vy, dospěláci. A to je jen začátek práce! 😉 

Nejlepší knížkou o emocích, kterou jsem kdy četla, je 👉 Emušák Ferda a jeho mouchy 👈. Sice je věnovaná dětem od 4 do 10 let, ale věřte, že si v ní počteme i my. 

Díky pohádkovým příběhům žabáka Ferdy se děti dostanou do situací, které jsou jim blízké. S pomocí rodičů mají možnost naučit se rozpoznávat a zvládat pocity, rozvíjet zdravé sebevědomí, dovednost komunikace, ale také budovat si s rodičem vztah založený na důvěře.

V první knize projdete emoce jako důvěra, hněv, osamocení, radost, smutek, strach, zvědavost, žárlivost. A ve dvojce pak empatii, lásku, odvahu, přátelství, respekt, stud, vinu a zradu. 

Znáte Emušáka? 

Co jiného čtete dětem před spaním? 

S. ❤️🩺

 

Facebook Instagram LinkedIn Sledujte nás