Zpátky k PANICKÉ ATACE

Naposledy jsem zmiňovala, že propuká v každém věku od dospívání po padesátku až šedesátku.

CO MÁ NA TO VLIV?

👉 vrozené faktory – větší křehkost, zranitelnost a předání náchylnosti k emočním poruchám… poruchy metabolismu serotoninu… u žen se tak děje 2x častěji než u mužů

👉 tlak na výkon, povahově zvýšená starostlivost a odpovědnost, která je podmíněna zvýšenou úzkostností

👉 biologické stresory – důsledky našeho nerozumného počínání / turbulentního života – přehnané sportovní aktivity, nerozumné opalování, cestování přes časová pásma s narušením spánkového rytmu, adrenalinové aktivity a jiné excesy

👉 panikogeny – nedostatek kyslíku, nadbytek oxidu uhličitého, laktát, kofein, alkohol, nikotin, yohimbin, metformin, benzodiazepiny, jakákoliv droga (stimulanty, marihuana, LSD)

CO S TÍM?

👉 připomeňte si, že panika odezní sama během několika minut

👉 soustřeďte se na nějaký náročný myšlenkový úkol (kolik je 19 x 349, vyjmenujte všechny spolužáky z 1. třídy, přeříkejte si nějakou básničku, českou hymnu hláskujte pozpátku. Jediné, co můžete ovlivnit, je tok myšlenek a dech.

👉 „zaháčkovat“ prsty obou rukou do sebe, vytrčit ruce před sebe a silou táhnout lokty od sebe – tím se uvolní sevření hrudníku. Dýchat do břicha, po rychlém nádechu co NEJDELŠÍ VÝDECH. Nebo do papírového pytlíku.

👉 farmakoterapie (anxiolytika – Lexaurin, Neurol a spol. – najdete v každé druhé kabelce – sice působí hned, ale jsou návykové!! Proto je lepší přidat i antidepresiva – nástup účinku trvá cca 3 týdny; pokud vám nesedí jedno, dá se vybírat!!!) + psychoterapie (za nejúčinnější je považována KBT – direktivní, krátkodobá, zaměřena na trénink stresových situací; ale závisí na potížích/minulosti klienta a vhodné jsou i dynamické směry)

👉 z bylinek: kozlík, meduňka, dobromysl, chmel, šalvěj, třezalka (tam pozor na interakce – ruší např. účinky hormonální antikoncepce!!!)

Takže: NÁDECH – VÝDECH, kdyby něco, tak přes vyšetření u obvodního lékaře k odborníkovi na duši. Bo, když před tím budete zavírat oči a dělat, že to jakože není, tak se vám může rozjet nějaká daleko zábavnější psychiatrická diagnóza a pak už fakt můžete skončit, víte kde?? 😉

Buďte k sobě laskaví,

S. ❤️ 🩺

Citováno z Královna děsu aneb Panická porucha – Honzák, Pilátová, Cibulka

 

Facebook Instagram LinkedIn